História
Prvé náznaky spolčovania rybárov v Holíči sa datujú od r. 1922 pod vedením bratov Štefana a Alojza Slobodovcov a Rudolfa Martíniho. Oficiálne založenie spolku, ktorý mal i vlastné stanovy sa uskutočnilo 25. júna 1923, keď 37 rybárov z Holíča a okolia na ustanovujúcom valnom zhromaždení zakladá rybársky spolok pod názvom „Rybársky spolok v Holíči na Slovensku“.
Za prvého predseda si vtedy zvolili vtedajšieho richtára Holíča Jána Prikryla a podpredsedu Jána Hrušeckého.
Pečiatka spolku z r. 1924 bola červená o rozmeroch 47x30mm
Podľa stanov z r. 1924 musel mať spolok minimálne 10 členov a členstvo sa mohlo dosiahnuť len po dovŕšení 21. rokov. Účelom spolku bolo udržovanie rybárskeho športu s týmito prostriedkami: „Vykonávanie udicového a sieťového športu, dohlédanie, aby zákony a nariadenia rybolovu udržované a vhodnými prostriedkami doplnené boli, prístupnými poplatkami ráz na vždy alebo ročným príspevkom v poriadku spolok podporovať“. Vody si prenajímali od čsl. štátu, miestnej fary a štátnych lesov. Bolo to Katovské jazero, Farská voda, Vranúvka , Mlýny a časť hlavného toku rieky Moravy, kde už v r. 1925 nastal prvý hromadný úhyn rýb z cukrovárenských splaškov.
21.11.1926 sa v Bratislave konalo ustanovujúce valné zhromaždenie 15-tich rybárskych spolkov na Slovensku na ktorom sa zúčastnil i zástupca rybárskeho spolku v Holíči, ktorého meno sa nám nepodarilo zistiť. Výsledkom rokovania tohto valného zhromaždenia bolo vytvorenie spoločnej rybárskej organizácie s názvom Zväz rybárskych spolkov a družstiev na Slovensku a podkarpatskej Rusi.
Neskôr ďalšími predsedami nášho spolku boli páni Karol Švajlen, Ferdinand Paták, Ján Holúsek. V roku 1935 dochádza k prvej regulácii rieky Moravy v súvislosti s výstavbou hydrocentrály pri Hodoníne. Vzniká súčasne nový rybársky revír tzv. mŕtve rameno Kátovský Kút.
Členská legitimácia z r. 1939
V roku 1939 - 45 sa k holíčskemu spolku pridali jednotliví rybári z Gbelov, Kopčian, Brodského a Kútov. A tak v r. 1945 mala organizácia 70 členov a vtedy bol už predsedom Ján Ctibúrek , tajomníkom Dusík Imrich a hospodárom Oliva Pavel.
Na konci roku 1945 SNR zrušila Zväz rybárskych spolkov, ale už 26.4.1946 sa konalo mimoriadne valné zhromaždenie a vytvorilo Jednotný zväz rybárov so sídlom v Žiline. V tomto období však jednotlivé spolky žili v dezorientácii pre určité legislatívne vákuum, a to neobišlo ani náš spolok.
Až 23. októbra 1949 sa konalo ustanovujúce valné zhromaždenie spolku, ktoré za predsedu opäť zvolilo kamenosochárskeho majstra Ferdinanda Patáka podpredsedami sa stávajú- Jozef Zach z Hodonína a František Dvořák tiež z Hodonína, tajomníkom je Duffek Arnošt. Spolok používal názov „ Rybársky spolok pre Holíč a okolie na Slovensku“.
Pečiatka spolku z r. 1949 bola fialová o rozmeroch 52x31mm
Hlavným rybárskym revírom bola rieka Morava a ďalej Vranúvka, Farská voda, Mlýny, Kátovský Kút, Chvojnica, Kátovské a Kopčianske jazero. V rokoch 1951 – 54 bol predsedom Oliva Pavol. A spolok používa až do r. 1957 názov „Ľudový rybársky spolok pre Holíč a okolie v Holíči“.
V r.1957 vzniká jednotná organizácia rybárov na Slovensku pod názvom Slovenský zväz rybárov a v r. 1961 dochádza k spojeniu s Jednotou rybářú v Čechách do Československého rybárskeho zväzu. Vtedy má organizácia 112 členov. Podľa záznamov v kronike dochádza v roku 1961 k osamostatneniu členov z Kútov a Brodského, ktorí vytvorili organizáciu ČSRZ v Kútoch. V r.1962 sa stáva predsedom Suchovský Alojz, ktorý bol predsedom do r.1970 a tajomníkom Hollý Antonín. V tomto období má organizácia sídlo už v asanovanom dome na Bratislavskej ulici v Holíči. V r. 1969 vzniká na Slovensku samostatný Slovenský rybársky zväz. Bolo to obdobie, ktoré znamená podstatný zlom v charaktere rybárstva v našej oblasti i v živote našej organizácie a spôsobu lovu. Nové rybárske revíry, ktoré postupne vznikali zo štrkovísk Boričky I. a II., Unín a Adamov č.1 a 2 sa stali stredobodom záujmu a aktivít organizácie i jej členov. V r. 1970 je za predsedu zvolený p. Hollý Antonín, tajomníka Rudolf Suchovský a hospodára Jaroslav Váňa. Vtedy má organizácia už 251 členov. Nakoľko štrkoviská bolo nutné dobre zarybniť, zamerala sa organizácia najmä na zber násad, ktoré zostávali po opadnutí vôd Moravy na lúkach. V roku 1972 preberá vedenie organizácie predseda František Škrovánek, ktorý pozdvihol organizáciu na kvalitatívne novú úroveň. Tajomníkom je naďalej R. Suchovský a hospodár Dr. Jozef Andel. Intenzívne sú zarybňované rybárske revíry a na štrkovisku Boričky I. je vybudované nové hospodárske zariadenie, ktoré organizácia využíva pre rozšírenie svojej práce a skvalitnenia hospodárenia na rybárskych revíroch.. V roku 1973 dochádza k zmene vo funkcii tajomníka na ktorú bol zvolený Veselý Eduard a za rybárskeho hospodára bol zvolený Suchovský Rudolf. Sídlo organizácie je v Holíči v kancelárii na štadióne, ktoré v r.1974 sa sťahuje do budovy Fajansy a v roku 1978 do Kultúrneho domu.29.11.1977 v Břeclave bola podpísaná Družobná zmluva s ČRS MO Břeclav, a čas ukázal, že to bol krok správnym smerom. Spolupracujeme aktívne do dnešnej doby vo všetkých oblastiach činnosti, vytvorili sa veľmi dobré osobné priateľské vzťahy medzi funkcionármi i členmi.
V roku 1979 stáva predsedom Stanislav Kutiš, tajomníkom Veselý Eduard a hospodármi postupne až do r. 1998 Dominik Pinda, Mikula Štefan, a Jozef Petrovič. Dobré výsledky vo všetkých oblastiach činnosti našej organizácie i kvalita dosahovaných úlovkov priťahovalo stále viac záujemcov o rybársky šport nielen z Holíča, Kopčian, Gbelov a Kátova , ale i zo vzdialenejších obcí od rieky Moravy. Členská základňa dosiahla vyše 400 dospelých členov a vyše 100 detí.
Narastajúca členská základňa a všestranná činnosť organizácie si vyžadovala získanie vlastného objektu. To sa podarilo 1.10.1981 kedy bola do vlastníctva organizácie bezodplatne prevedená devastovaná budova ubytovne ŠM. Po troch rokoch svojpomocných rekonštrukčných prác a finančnej pomoci ÚV SRZ bol dňa 11.10. 1984 slávnostne otvorený Dom rybárov, ktorý sa stal strediskom činnosti celej organizácie.
V 80-tych rokoch dosahovali vrcholové výsledky i naši pretekári v RT na majstrovstvách SR i ČSSR v RT. V r. 1983 dosiahla naša pretekárka Eva Domanská titul majstra ČSSR v RT a vrcholom práce p. Okenicu bolo organizovanie MS ČSSR v RT, ktoré sa uskutočnilo v r. 1985 v Holíči.
Ústredný výbor SRZ v Žiline ocenil aktivitu order homework help organizácie vo všetkých oblastiach činnosti medailou a diplomom „Za vynikajúce zásluhy o rozvoj rybárstva“.
V roku 1998 je do funkcie predsedu zvolený Milan Wasserbäck z Gbiel, za hospodára Jozef Hollý a tajomníka Mgr. Veselý Eduard.
Koncom roka 1999 na žiadosť Rady SRZ v Žiline organizácia dočasne zabezpečovala činnosť členov SRZ v Brodskom až do 31.12.2002 kedy bolo od nás Brodské odčlenené a vytvorená nová organizácia SRZ MO Brodské.
Organizáciu vedie 15 členný výbor. Doterajší predseda výboru p. Milan Wasserbäck sa však v druhom polroku roku 2006 zo zdravotných dôvodov vzdal funkcie predsedu. Za nového predsedu výbor organizácie zvolil p. Petera Králika. Ale to sme už v súčasnosti v r. 2008, keď členskú základňu organizácie tvorí 1195 členov, z toho 994 dospelých členov, 58 mládežníkov a 143 detí.